Szukaj Oferta 222 508 777 Facebook Kalkulator kotłów Kalkulator pomp Kalkulator dofinansowania
na co przysługuje ulga termomodernizacyjna

Co można odliczyć na ulgę termomodernizacyjną?

Trust a company with many years of experience

Przejdź dalej

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz obniżyć podatek dochodowy, a przy okazji poprawić komfort życia i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Ulga termomodernizacyjna stanowi świetne narzędzie, które pozwala odliczyć koszty poniesione na różnorodne przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Przy jej udziale możesz zadbać o środowisko oraz zwiększyć wartość nieruchomości i zaoszczędzić na przyszłych opłatach. Co więcej, inwestycje termomodernizacyjne przekładają się na lepsze warunki mieszkaniowe i w dłuższej perspektywie gwarantują spore korzyści finansowe.

Czym jest ulga termomodernizacyjna i komu przysługuje?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, pozwalająca odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, w tym instalację przygotowania ciepłej wody użytkowej, wymianę urządzeń grzewczych czy zakup materiałów budowlanych wchodzących w skład systemów dociepleń. Wprowadzono ją na mocy przepisów z dnia 21 grudnia 2018 r., by zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do poprawy efektywności energetycznej.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje wyłącznie właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy rozliczają podatek dochodowy na zasadach ogólnych (PIT-36, PIT-37), liniowo (PIT-36L) albo ryczałtem (PIT-28). Warunkiem skorzystania z ulgi jest ukończenie działań termomodernizacyjnych w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Jeśli przedsięwzięcie się opóźni, trzeba będzie zwrócić ulgę.

Zastanawiasz się: „Czy mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej nawet wtedy, gdy współdzielę dom z innymi?” – tak, każdy ze współwłaścicieli może odliczyć całość poniesionych przez siebie nakładów, o ile służą one realizacji projektu termomodernizacyjnego. Limit ulgi w wysokości 53 000 zł przysługuje każdemu współwłaścicielowi osobno.

Termomodernizacyjna – co można odliczyć?

„Termomodernizacyjna – co można odliczyć?” – to jedno z najczęściej zadawanych pytań. 

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć m.in.:

  • materiały wchodzące w skład systemów dociepleń fundamentów, ścian i dachów,
  • stolarkę okienną i drzwiową o lepszych parametrach izolacyjnych,
  • wymianę elementów istniejącej instalacji grzewczej (np. starego kotła na nowoczesne rozwiązania),
  • instalację przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu,
  • usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (projekt, montaż).

Jeśli chcesz odliczyć ulgi za 2024, przygotuj faktury i inne dowody potwierdzające wydatki poniesione od początku roku do jego końca. Ulga termomodernizacyjna przysługuje także osobom korzystającym z programu „Czyste Powietrze”, przy czym odliczasz tylko tę część kosztów, która nie została sfinansowana dotacją. Aby sprawdzić, jak wygląda Twój zakres kosztów kwalifikowanych, warto skorzystać z narzędzia takiego jak czyste powietrze kalkulator, który pomoże oszacować możliwą kwotę dofinansowania i część możliwą do odliczenia. To sprawia, że dzięki niej możesz odliczyć zarówno koszty materiałów, jak i usługi montażu, o ile są częścią inwestycji modernizacyjnej.

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT za 2024 r.?

Aby rozliczyć ulgę, wypełnij właściwy formularz PIT za 2024 r. w zależności od formy opodatkowania. Odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej dokonuje się od podstawy opodatkowania. Jeśli twoje dochody nie wystarczą, by wykorzystać cały limit ulgi w jednym roku, możesz przenieść niewykorzystaną kwotę na kolejne lata – maksymalnie przez sześć następujących po sobie okresów rozliczeniowych.

Pamiętaj o prawidłowym dokumentowaniu wszystkich wydatków. Faktury muszą być wystawione na podatnika, który rozlicza ulgę, i dotyczyć usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. W przeciwnym razie odliczenie może zostać zakwestionowane. Jeśli inwestycja nie zostanie ukończona w ciągu trzech lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym zacząłeś ją odliczać), będziesz musiał zwrócić ulgę wraz z odsetkami.

Dla wielu osób ulga termomodernizacyjna oznacza znaczące oszczędności. Możesz odliczyć koszty poprawy efektywności energetycznej domu, zmniejszając wysokość podatku dochodowego, a jednocześnie dbając o środowisko. Współwłaściciele mogą odliczyć całość wydatków, każdy w granicach swojego limitu. Skorzystanie z ulgi podatkowej to także szansa na szybszy zwrot inwestycji w nowe źródła ciepła, docieplenie i modernizację instalacji. Pamiętaj, by pilnować terminów, poprawnie uzupełnić zeznanie podatkowe i wykorzystać ustawowy limit ulgi.

Jak wygląda instalacja z dofinansowaniem

Darmowa konsultacja Przedstawienie wstępnej oferty Akceptacja Uzyskanie dofinansowania Instalacja, pierwsze uruchomienie Wsparcie posprzedażowe

Masz więcej pytań?

Chcesz zapytać o zniżkę?

Potrzebujesz doboru urządzenia?

Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.

Defro