Ogólnopolskie programy dofinansowań na zakup i montaż instalacji OZE (Odnawialne Źródła Energii) cieszą się od wielu lat ogromną popularnością. Dzięki takim inicjatywom możemy przysłużyć się ekologii, a przy tym obniżyć comiesięczne koszty związane z użytkowaniem domu. Największe zainteresowanie wzbudzają programy, oferujące dofinansowanie na fotowoltaikę. Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Moje Ciepło? Dowiedz się, który z programów umożliwia uzyskanie dotacji na fotowoltaikę w 2025 roku!
W poprzednich latach program Czyste Powietrze umożliwiał uzyskanie dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne jako część kompleksowej termomodernizacji budynków. Jednak od 2025 roku program ten koncentruje się głównie na wymianie przestarzałych źródeł ciepła i poprawie efektywności energetycznej budynków. Obecnie wsparcie finansowe na instalacje fotowoltaiczne jest dostępne przede wszystkim w ramach programu „Mój Prąd”, który oferuje dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne w połączeniu z dodatkowymi komponentami, takimi, jak magazyny energii czy magazyny ciepła.
Moje Ciepło to program, który koncentruje się na dofinansowaniach związanych z zakupem i montażem pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Program ten nie oferuje żadnego wsparcia w związku z inwestycją w systemy fotowoltaiczne. Osoby zainteresowane dofinansowaniem na fotowoltaikę powinny rozważyć skorzystanie z programu Mój Prąd, który został skierowany właśnie do osób decydujących się na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych w swoim domu.
W 2025 roku uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę jest możliwe w ramach programu Mój Prąd 6.0 – szóstej edycji dobrze znanego programu Mój Prąd, którego głównym celem jest wsparcie finansowe dla mikroinstalacji fotowoltaicznych. W edycji 6.0 szczególny nacisk położono na zwiększenie autokonsumpcji wyprodukowanej energii poprzez obowiązek zakupu magazynu energii lub magazynu ciepła, co ma na celu poprawę efektywności wykorzystania energii w gospodarstwach domowych. Program skierowany jest wyłącznie do prosumentów korzystających z systemu rozliczeń net-billing. Osoby, które pozostały przy wcześniejszym systemie opustów (net-metering), oraz właściciele instalacji off-grid, nie kwalifikują się do dofinansowania w tej edycji.
Mój Prąd jest programem dedykowanym osobom fizycznym, które planują produkować prąd na swoje własne potrzeby. Z dotacji na fotowoltaikę mogą skorzystać zarówno mniejsze, jak i większe gospodarstwa domowe, które produkują energię elektryczną we własnym zakresie i działają w zgodzie z aktualnym systemem rozliczeń. Co ważne, w 2025 roku nie ma możliwości wnioskowania o dofinansowanie na rozbudowę istniejącej już instalacji fotowoltaicznej np. poprzez zakup dodatkowych paneli PV. Beneficjenci poprzednich edycji programu mogą jednak skorzystać z wersji 6.0, jeśli dokupią urządzenia, które zwiększają autokonsumpcję np. magazyn energii lub ciepła.
Finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz urządzeń towarzyszących w ramach programu „Mój Prąd 6.0” objęte jest określonymi wymogami. Kluczowe warunki, jakie muszą zostać spełnione, to:
Środki przyznane w ramach programu „Mój Prąd 6.0” mogą zostać wykorzystane na zakup i montaż kompletnej instalacji fotowoltaicznej. Warto jednak zwrócić uwagę na istotną zmianę w najnowszej wersji programu – osoby, które podłączają swoją instalację PV do sieci w 2025 roku, zobowiązane są dodatkowo do zakupu magazynu energii elektrycznej lub cieplnej. W przypadku samodzielnych instalacji fotowoltaicznych, bez magazynów, wsparcie przysługuje jedynie wtedy, gdy system został uruchomiony przed 1 sierpnia 2024 r.
Kwoty dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 6.0 uzależnione są od zakresu inwestycji. Maksymalne limity dotacji przedstawiają się następująco:
W sumie, beneficjent może uzyskać do 28 000 zł wsparcia, pod warunkiem że kwota ta nie przekroczy 50% wartości kosztów kwalifikowanych całej inwestycji.
Masz więcej pytań?
Chcesz zapytać o zniżkę?
Potrzebujesz doboru urządzenia?
Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.