Czyste Powietrze to program, którego głównym założeniem jest promowanie ekologicznych i energooszczędnych źródeł ciepła wśród osób, ogrzewających swoje domy przy pomocy nieefektywnych, szkodliwych dla środowiska i przestarzałych pieców. Wiele osób, z obawy przed wysokimi kosztami wymiany starego kotła na nowoczesne urządzenie grzewcze, odwleka tę decyzję w czasie. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki takim programom, jak Czyste Powietrze, możemy znacząco obniżyć koszt zakupu pompy ciepła lub innego systemu grzewczego, które w dłuższej perspektywie przysłuży się nie tylko środowisku, ale też pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Aby skorzystać z opcji wymiany pieca z dofinansowaniem, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Program przewidziany jest dla osób, które:
W programie Czyste Powietrze jednym z ważniejszych kryteriów, które określają poziom dofinansowania, są dochody beneficjenta. W 2025 roku progi dochodowe i poziomy dofinansowania z maksymalnymi kwotami dotacji przedstawiają się następująco:
Kwoty wsparcia finansowego, w ramach wymiany starych pieców na nowoczesne źródła ciepła, uzależnione są w 2025 roku również od poziomu efektywności energetycznej budynku. Efektywność energetyczna, czyli właściwości budynku, które wpływają na poziom zużycia energii niezbędnej do jego użytkowania, dzieli się w tym przypadku również na 3 poziomy: poniżej 80 kWh/(m²·rok), pomiędzy 80 a 140 kWh/(m²·rok) oraz powyżej 140 kWh/(m²·rok). Na najwyższe dofinansowanie mogą liczyć osoby, których nieruchomość wykazuje efektywność energetyczną na poziomie powyżej 140 kWh/(m²·rok), co oznacza, że budynek zużywa zbyt dużo energii np. na potrzeby ogrzewania. Przed przystąpieniem do programu niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego, aby ocenić efektywność energetyczną budynku i zaplanować działania, które mogą poprawić jego wydajność termoizolacyjną.
Program Czyste Powietrze umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego na wymianę przestarzałego źródła ciepła na jedno z nowoczesnych, niskoemisyjnych urządzeń grzewczych. Finansowane są przede wszystkim:
Wybrane urządzenia kwalifikują się do dofinansowania tylko wtedy, gdy znajdują się na oficjalnej liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (lista ZUM), prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska. Lista ta zawiera sprawdzone i zatwierdzone urządzenia, które spełniają wymagania programu w zakresie efektywności energetycznej i niskiej emisji zanieczyszczeń.
Ekogroszek to paliwo stałe wytwarzane na bazie węgla kamiennego, które mimo niższej emisji niż tradycyjny węgiel, wciąż przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Z tego względu jego wymiana na bardziej ekologiczne źródło ciepła, w tym pompę ciepła, jest jak najbardziej zasadna i kwalifikuje się do dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze.
Wymiana pieca 2025 nie obejmuje już kotłów gazowych. Program zdecydowanie promuje przejście na odnawialne źródła energii, w szczególności pompy ciepła i kotły na biomasę np. pellet drzewny. Zmiana ta podyktowana jest dążeniem do promowania rozwiązań bezemisyjnych lub niskoemisyjnych jako alternatywy dla paliw kopalnych.
Obowiązek wymiany pieców w Polsce jest regulowany przez uchwały antysmogowe, które różnią się w zależności od województwa. To proces rozłożony w czasie – w poszczególnych regionach kraju obowiązują inne terminy i wymagania dotyczące wymiany wybranej klasy kotłów. W 2025 roku przepisy dotyczą w szczególności mieszkańców województwa śląskiego i podkarpackiego, gdzie do końca roku należy wymienić kotły pozaklasowe, czyli tzw. kopciuchy. Osoby, które nie dostosują się do tych przepisów, muszą liczyć się z możliwością kontroli oraz karą grzywny. Warto zatem śledzić lokalne przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Zastanawiasz się, jakie dofinansowanie przysługuje Ci na wymianę starego pieca np. na pompę ciepła? Skorzystaj z kalkulatora Czystego Powietrza na stronie Defro Energy lub szukaj wsparcia bezpośrednio u naszych ekspertów!
Masz więcej pytań?
Chcesz zapytać o zniżkę?
Potrzebujesz doboru urządzenia?
Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.