Dofinansowanie do pompy ciepła to szansa na zmniejszenie kosztów zakupu i montażu ekologicznego źródła ciepła. Dzięki środkom z programów rządowych można wymienić przestarzałe kotły opalane paliwem stałym na nowoczesne urządzenie grzewcze, zapewniające centralne ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Wsparcie kierowane jest do osób fizycznych dbających o efektywność energetyczną domu jednorodzinnego.
Poniżej przedstawiamy, jak uzyskać dofinansowanie na zakup pompy ciepła w najpopularniejszych inicjatywach, czyli w programie czyste powietrze i program moje ciepło.
Pompa ciepła pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewanie domu, a także ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne źródło ciepła, które nie emituje szkodliwych substancji typowych dla kotłów spalających paliwo stałe. Aby wesprzeć inwestorów w tego rodzaju inwestycjach, rządowy fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej przygotował projekty dofinansowania, których głównym założeniem jest poprawa jakości powietrza i redukcja emisji CO₂. Poprzez tego typu dotację możliwy jest zakup i montaż pomp ciepła, które zastępują stare źródło ciepła na paliwo stałe. W wielu sytuacjach można także pokryć koszty kwalifikowanych związane z modernizacją wentylacja czy instalacji fotowoltaicznych.
Program Czyste Powietrze przewiduje nabór wniosków dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy zamierzają wymienić źródło ciepła na paliwo stałe na bardziej ekologiczny system, taki jak pompa ciepła. W ramach tego dofinansowania możliwe jest nie tylko sfinansowanie zakupu i montażu nowego urządzenia grzewczego, lecz także wykonanie innych prac poprawiających bilans energetyczny budynku, na przykład dociepleń. Program Czyste Powietrze dzieli się na kilka poziomów dofinansowania, przy czym wyższe kwoty dotacji przysługują wnioskodawcom o niższych dochodach. Dla dużej rodziny lub osób ze znacząco obniżonym rocznym dochodem, dostępny bywa nawet podwyższony próg wsparcia.
Program Moje Ciepło skierowany jest do tych inwestorów, którzy budują nowe domy jednorodzinne i chcą zapewnić im podwyższony standard energetyczny. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest tu wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na poziomie maksymalnie 55 kWh/(m² x rok). Taki standard oznacza, że budynek zużywa mniej energii do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody. Nabór wniosków w programie Moje Ciepło rozpoczął się w 2022 i ma być kontynuowany także w 2024 i kolejnych latach (do 2026 lub do wyczerpania puli środków). W tym programie można zrealizować zakup i montaż pomp ciepła wraz z innymi elementami instalacji grzewczej, co w ostatecznym rozrachunku pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię.
Wniosek o dofinansowanie pompy ciepła składa się zazwyczaj drogą elektroniczną, choć część funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przyjmuje też dokumentację tradycyjnie.
Gdy instytucja rozpatrująca wniosek pozytywnie oceni dokumentację, podpisywana jest umowa, która określa obowiązki inwestora i terminy dotyczące zakończenia przedsięwzięcia. Należy wtedy dokonać zakupu pompy ciepła i przeprowadzić jej montaż zgodnie z projektem grzewczym. Bardzo ważne jest dotrzymanie ustalonych dat, na przykład często trzeba zakończyć inwestycję i rozliczyć kosztów kwalifikowanych przed 31 grudnia danego roku. Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest przedstawienie faktur, umów i innych potwierdzeń płatności. Kwoty dotacji są następnie wypłacane na podstawie zaakceptowanych rozliczeń. Końcowym efektem może być nie tylko nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła, które pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, lecz także korzystniejszy wpływ na środowisko. Tym sposobem można skutecznie uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła, zmodernizować dom pod kątem efektywności energetycznej i trwale poprawić komfort życia mieszkańców.
Masz więcej pytań?
Chcesz zapytać o zniżkę?
Potrzebujesz doboru urządzenia?
Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.