Problem zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, staje się coraz bardziej uciążliwy zarówno dla mieszkańców Polski, jak i dla środowiska naturalnego. Badania wskazują, że jednym z głównych winowajców są przestarzałe urządzenia grzewcze, tzw. „kopciuchy”, opalane węglem i innymi paliwami stałymi. Jak przebiega proces ich wymiany na bardziej ekologiczne rozwiązania i jakie znaczenie mają w tym uchwały antysmogowe?
„Kopciuchy” to określenie używane dla nieefektywnych i przestarzałych urządzeń grzewczych, które nie są oznakowane normami efektywności. Charakteryzują się brakiem tabliczki znamionowej, co uniemożliwia identyfikację takich informacji jak numer seryjny, typ kotła czy moc nominalna. Właściciele tych pieców często palą w nich odpady węglowe, śmieci czy plastiki, co prowadzi do wysokiej emisji szkodliwych substancji i pogorszenia jakości powietrza. Do kopciuchów zalicza się także starsze piece wolnostojące, kotły oraz kominki, które nie spełniają obecnych norm prawnych.
Szacuje się, że około 70% z 5 milionów domów jednorodzinnych w Polsce nie spełnia współczesnych standardów efektywności energetycznej. Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że do końca 2022 roku zgłoszono ponad 9 milionów źródeł ciepła, z czego 5,4 miliona korzysta z paliw stałych. Wśród najpopularniejszych urządzeń znajdują się kotły z ręcznym lub automatycznym podawaniem paliwa – 3,39 miliona. Węgiel i paliwa węglopochodne stosowane są w 2,7 miliona kotłów, drewno kawałkowe w 1,8 miliona jednostkach, a pellet drzewny w 304 tysiącach. Ponadto, w Polsce znajduje się ponad milion pieców wolnostojących, kominków i ogrzewaczy powietrza, 440 tysięcy pieców kaflowych oraz ponad 537 tysięcy trzonów kuchennych lub kuchni węglowych.
Kotły te są odpowiedzialne za znaczną część zanieczyszczeń powietrza i smogu, który jest szkodliwy zarówno dla środowiska, jak i zdrowia mieszkańców. Z danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że gospodarstwa domowe odpowiadają za większość zanieczyszczeń powietrza, w tym za 94% emisji WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych), 78% pyłu zawieszonego (PM 2,5), 68% emisji dioksyn i furanów oraz niemal 100% emisji toksycznych substancji powstających podczas spalania tworzyw sztucznych, głównie plastiku.
W Polsce, 14 z 16 województw wprowadziło uchwały antysmogowe, które regulują używanie urządzeń grzewczych i paliw w danym regionie. Uchwały te określają, jakie rodzaje urządzeń i paliw są dozwolone oraz jakie są kary za ich niestosowanie. Osoby, które nie wymienią swoich kotłów w określonym czasie, mogą zostać ukarane grzywną do 5 000 zł.
Uchwały antysmogowe mogą być przyjmowane także na poziomie miast i gmin, co oznacza dodatkowe przepisy obowiązujące w dużych miastach jak Kraków, Poznań, Warszawa czy Wrocław. Obecnie jedynie województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie nie przyjęły takich uchwał.
Uchwały antysmogowe mają na celu poprawę jakości powietrza poprzez eliminację najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych i promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań.
Masz więcej pytań?
Chcesz zapytać o zniżkę?
Potrzebujesz doboru urządzenia?
Chcąc zainstalować nowe źródło ciepła warto zwrócić uwagę na urządzenia marki DEFRO, polskiego producenta z długoletnim doświadczeniem w branży grzewczej. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni kocioł i jego moc, a dystrybutorzy i instalatorzy zajmą się montażem i uruchomieniem. Tobie pozostanie tylko cieszyć się ciepłem i wygodą obsługi urządzeń Defro. Sieć dystrybucji naszych produktów podzielona jest na regiony, za które odpowiedzialni są kierownicy i handlowcy.